• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yeni Doğan Bebek Bakımı için Öneriler

yeni-dogan-bebek-bakimi-icin-oneriler
  • Oyla
    Loading...

Bebekler yeni doğduğunda dünyaya alışması biraz zaman alabilir. Anne karnında dar ve amniyon sıvısı içinde kalan bebek dünyaya geldiğinde anne karnını ararlar. Bu yüzden kendilerini güvende hissetmezler ve sürekli huzursuz olurlar. Bu evreleri kolaylıkla atması için bebeğin bakımına özen göstermeniz gerekir. İlk defa anne olan bayanlar için yeni doğan bebek bakımı için öneriler çok işlerine yarayacaktır.

Yani Doğan Bebeklerin Temel İhtiyaçları

Yeni doğan bebekler annelerini seslerinden tanırlar ve onlardan başka kimseye güven duymazlar. Emme refleksi gelişip karnını doyurmaları için doğumdan hemen sonra annelerini emmeleri gerekir. İlk zamanlar süt gelmiyor gibi görünse de bebeğinizi doyuracak kadar az miktarda ilk ağız denilen sarı renkte kolostrum süt gelir. Bu süt bebek için çok önemlidir ve onları birçok hastalıktan korur. 2 veya 3 saat aralıklarla bebekler mutlaka emzirilmesi gerekir. Ayrıca sürekli emzirmek sütünüzün artmasında da büyük önem taşır. Yeni doğan bebek bakımı için öneriler arasında göbek bağına da dikkat etmeniz gerekiyor. Kuruyup dökülmesi için ıslanmamasına özen göstermeniz gerekiyor. Yeni doğan bebeklerde karşılaşılan can sıkıcı problemlerden birisi de gaz sorunudur. Gaz sancısı yüzünden bebekler ağlama krizlerine girerler fakat gaz sancıları 3-4 aylıktan sonra azalmaya başlar. Bebeklerin iskelet sisteminin bozulmaması için uyurken yastık kullanmayın. Bunun yanında bebekler uykularını da daha iyi alırlar. Bebekler karnı acıktığında, gazı olduğunda altını pislettiğinde ve korktuğu zaman ağlarlar. Bu sebepleri göz önüne alarak neden ağladıklarını anlayabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebeklerde Annelerin Alması Gereken Önlemler

Öncelikle bebeğiniz çok gazlıysa gaz yapan yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. Kırmızı mercimek, kuru fasulye, soğan, brokoli, karnı bahar, lahana, kepekli yiyecekler, limon, portakal greyfurt, çikolata gibi yiyecekler gaz yapar. Kafeinli içecekler de gaz yaparlar. Gaz şikâyetlerinde ıhlamur, rezene, anason, kimyon gibi bitkileri kullanabilirsiniz. Yeni doğan bebek bakımı için öneriler kadar annelerin alması gereken önlemler de çok önemlidir. Bunların dışında anneler kendi sağlığına da dikkat etmeleri gerekir. Çünkü annede oluşan üşütme, karın ağrısı, gaz, grip, soğuk algınlığı gibi birçok hastalık sütten bebeğe geçer.