• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır ve Temizlenir?

 • Oyla
  Loading...

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır ve Temizlenir, Bakımlı ve hoş tırnaklara sahip olmayı her kadın ister. Dış görünüşümüzü ve güzelliğimizi tamamlayan bir diğer unsurda tırnaklarımızdır. Bu yazımızda tırnak bakımı hakkında genel bilgi vereceğiz.

Manikür yöntemleri

Manikür yaparken, genelde tırnağın etrafındaki deriler kesilir. Bu uygulama tırnağın daha ön planda olmasına, çok daha hoş ve düzgün gözükmesini sağlar. Ne yazık ki, tırnak için son derece zararlıdır. O kestiğiniz deriler tırnağı çoğu enfeksiyondan güvenliğini sağlamak için uzarlar. Tırnağın korumasını sağlayan derilerin kesilmesiyle bu koruma ortadan kalkmış olur. Ayrıca manikür sırasında başta mantar olmak suretiyle çoğu enfeksiyona tırnaklarınız maruz kalabilir .

Sağlam bir tırnağa sahip olmak için, tırnakların doğru bir şekilde kesilmesi ve düzeltilmesi gerekir. Estetik bir görünüm için tırnakların uç kısımları yuvarlatılır, sağlamlığını arttırmak içinse, etle birleşen kenarları düz tutulur. Tırnakların uçlarını ve kenarlarını inceltmek tırnak yapısını zayıflatır.

Çoğu kişi tırnaklarını şekle sokmak için onları keser. Tırnak kesimi yuvarlak uçlu bir tırnak makasıyla ve aynı yönde yapılmalıdır. Tırnak makasının değişik yönlerde kullanılması, tırnak yüzeyinde çatlamaya ve soyulmaya neden olur.

Tırnağı bir kez kestikten sonra, kenarlarını törpüyle revizyon yani düzeltmek gerekir. Bunun için keskin bir törpü seçilir ve törpüleme dıştan içe doğru yapılır.

Tırnak kozmetikleri

Ojeler

Tırnakların hoş, çekici, anlamlı ve bakımlı görünmesi için tırnak cilası ve ojeler kullanılır. Bunlar tamamıyla görüntüy ile ilgili kozmetiklerdir. Ancak tırnakta renk değişimi ve zayıflık olduğunda bu tür ürünler bilhassa gerekli olur.

Tırnak Sertleştiriciler

Birçok insan, tırnak yapısının zayıflamasından ve çabuk kırılmasından şikayet eder. Bu durumda tırnak sertleştirici ürünler tavsiye edilir. Bunlar tırnakları kuvvetlendirir ve kırılmadan uzamasına yardım eder. Ojeden önce sürülen sertleştirici ürünler, ojenin tırnaklar üzerinde daha hoş görünmesini sağlar.

Tırnak Kremleri

Yıpranan tırnakların bakımı için tırnak kremleri kullanmak mümkün. Bu tip kremlerde biotin, balsam, E vitamini bulunur ve tırnak yapısını geliştirir.

Tırnak Bakımı İçin Temel Kurallar

Tırnak hastalıklarının çoğu ellerin suyla fazla temas etmesinden ya da manikür ile pedikür aletlerinin sterilize edilmeyişinden kaynaklanır.

– Manikür ya da pedikür yaptırmayı ve derileri kestirmeyi tercih ediyorsanız, kendinize bir manikür takımı alıp, yalnızca onu kullandırmalısınız.

– İş yaparken eldiven kullanımı çok faydalıdır. Eldiven tırnakların kurumasını ve kırılmasını, ilaveten çoğu tırnak hastalığını önler.

– Tırnak etrafındaki derilerin çirkin görünmemesi için, parmaklar ıslakken bu etleri geriye doğru itmek gerekir. Bir diğer alternatif de tırnak kenarlarındaki derileri eriten ürünleri kullanmaktır.

– Tırnaklarınız soyuluyorsa, limon ve gliserinle bir karışım hazırlayın ve geceleri parmak uçlarınıza sürün. Çok yararını göreceksiniz

– Oje kullanmayı seviyorsanız kaliteli olanları seçin. Kaliteli bir oje tırnak yapısına zarar vermez.

– Oje tırnakta ne kadar çabuk kurursa o kadar iyidir. Ayrıca eskimiş ve kurumuş ojeler tırnak yapısına zarar verir.

– Son yıllarda çok sevilen koyu renkli ojeleri kullanıyorsanız, tırnağınıza bir kat renksiz tırnak cilası sürüp, renkli ojeyi onun üstüne tatbik edin.

– Koyu renkli ojeler bir müddet sonra tırnakları sarartır. Bu durumda oje sürmeye ara vererek tırnaklarınızı dinlendirin ya da bir süre için daha açık renkli olanlarını kullanın.

OKUYUCU YORUMLARI
 • Ayak Mantarı Nasıl Tedavi Edilmelidir? » saglikarsivi.com'da!
  1 sene önce

  […] Ayak bakımı mantar tedavisini destekleyen en önemli kriterdir. Tedavi uygulandıktan sonra gerekli bakım sağlanmaz ise ayak mantarı kısa süre sonra tekrar görülebilir. Hastalığın tekrar etmemesi için alınması gereken önlemler; […]

  15
 • Ayak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir? » sagliksitesi.net'de!
  1 sene önce

  […] Ayak bakımı mantar tedavisini destekleyen en önemli kriterdir. Tedavi uygulandıktan sonra gerekli bakım sağlanmaz ise ayak mantarı kısa süre sonra tekrar görülebilir. Hastalığın tekrar etmemesi için alınması gereken önlemler; […]

  15