• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Su Çiçeği Nedir? Çocuğum Su Çiçeği Geçiriyor Ne Yapmalıyım?

  • Oyla
    Loading...

Su Çiçeği Nedir, Çocuğum Su Çiçeği Geçiriyor Ne Yapmalıyım, Suçiçeği hastalığı genel olarak çocuk yaştaki bireylerde gözlemlenmektedir. Ara sıra yetişkinlerde de gözlemlenen bu hastalık türü, çocuk yaştaki bireyler ile yetişkinler kıyaslandığı zaman hastalık belirtileri yetişkinlerde daha etkili bir biçimde gerçekleşir. Bu hastalığın insan vücudundaki fiziki özelliği deride ortaya çıkan kabarcıklardır. Suçiçeği tanımının kabarcıklar oluştuktan bir kaç saat sonra kabarcıklar içi saydam sıvı ile dolu kesecikler haline gelmesiyle alakalı olduğu söylenmektedir. O halde su çiçeği nedir sorusuyla ilgili detayları yazımızın devamından takip edebilirsiniz.

Suçiçeği hapşırma, öksürme gibi nefes yolu ile karşısındaki bireylere bulaştırılır. Çocukların ve çocuk yaştaki kişilerin okul ve kreş gibi ortamlarda birbirlerine bulaştırması oldukça sık rastlanılan durumlar arasındadır. Suçiçeği olan kişinin kendine dikkat etmesi gerekir. Üstüne üstün gizlice yayılan bu hastalıkta ise ateş, üşütme, titreme görülmektedir. Hasta olan kişiyi doktor kontrol altına alarak verdiği ilaçlarla hastanın kaşıntı ve ağrısının dinmesine yardımcı olur.

Suçiçeği Nedenleri Nelerdir?

Bu hastalık özellikle 10-12 yaş altındaki çocukları salgınlar halinde etkiler. Diğer adı Varisella zoster olan virüsten kaynaklanan olağan üstü bir bulaşıcılığa sahip bir hastalık türüdür. Her ne kadar bu hastalığı geçirmekle ömür boyu bağışıklık kazanılsa da, virüs uyku halinde bekleyip daha sonra yetişkinlik çağında kendini gösterebilir.

Suçiçeğinin Çocuklardaki Belirtileri

Kabarcıkların oluşmasından sonra 14 ile 21 günlük kuluçka devresi vardır. Bu devrede çocukta titreme ya da vücudun da sıcaklık artışı görülür veya yediklerini kusma ve sırt-bacak ağrısı gibi şikâyetlerle kendini daha hasta ve halsiz hissedebilir. Zaman zaman sırt ve göğüste bazen de alın çevresinde ve daha nadiren kol ve bacaklarda birçok sayıda kırmızı-kaşıntılı kabarcıklar oluşur. Bu kabarcıklar bir kaç saat sonra içi saydam sıvı ile dolu kesecikler haline bürünür. Bu keseciklerin görülmesi birkaç gün devam etmektedir. Birkaç günden sonra keseciklerin içlerindeki sıvılar irine dönüşür, bir iki gün içinde kesecikler büzüşerek patlayabilir ve kurur. Kuruyup büzüşerek oluşan kahverengimsi kabuklar birkaç hafta sonra pullanarak düşer ve iyileşme evresi biter.

Hastanın Çevresinden Uzak Durması Gerekli mi?

Hasta çocuk döküntünün görülmesinden itibaren bir hafta süreyle ya da kesecikler kuruyuncaya dek bu hastalığı geçirmemiş çocuklardan uzak durması gerekmektedir. Ancak kabukların dökülmesini beklemeye gerek yoktur çünkü enfeksiyon artık işlevini kaybetmiştir.

Yetişkinlerde Belirtiler Daha Fazla Risk Taşır mı?

Yetişkinler, ergenlik çağındaki çocuklara kıyasla daha ağır hastalık riski taşırlar. Vücut da oluşan ağrılar. Vücut sıcaklığının artma süresi ve deri kaşınması gibi belirtiler daha şiddetli gözlemlenir. Kabarcıklar daha geniş alana yayılır ve daha uzun sürede iyileşir. Hastalığın gidişatı daha uzun sürer. Ek Olarak suçiçeği olan yetişkinler ve gençler için şiddetli komplikasyon riski daha yüksektir.