• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sağlıklı Kilo Vermek için Ne Yapmalıyız?

saglikli-kilo-vermek-icin-ne-yapmaliyiz
  • Oyla
    Loading...

İnsanlar, günlük hayattaki koşuşturmalar ve aktiviteler için sürekli enerji ihtiyacı duymaktadırlar. Bu enerji; besinlerden alınmakta ve sindirim işlemleri sonucunda enerjiye dönüştürülmektedir. Bu enerji, kalori ile ölçülmekte ve ihtiyaç duyulan kalori miktarı, yenilen ve içilen besinlerin sahip olduğu miktarlara göre gün içerisinde sık sık alınmaktadır. Ancak ihtiyacın üzerinde kalori alımında, vücut artan kalori miktarları için daha sonra kullanılmak üzere depolama işlemi gerçekleştirmektedir. Bu da fazla kilo problemine neden olmaktadır. Bu noktada sağlıklı kilo vermek için ne yapmalıyız sorusunu gündeme getirir.

Sağlıklı ve Kalıcı Kilo Kaybı İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı kilo vermek için ne yapmalıyız konusunda öncelikle kilo alımına neden olan etkenlerin belirlenmesi gerekmektedir. Bunlar içerisinde aşırı yağlı, şekerli ve haddinden fazla karbonhidrat içeren besinlerin tüketilmesi gelmektedir. Sağlık bir kilo verme programı öncesinde, vücudun ihtiyacından fazla alınan kalori miktarının kesilmesi oldukça önemlidir. Gün içerisinde tüketilen gıdaların kalori değerleri öğrenilmeli ve alınan porsiyon miktarları olabildiğince küçültülmelidir. Yağlar ve karbonhidratlar, kilo alımını tetiklediğinden, bunları içeren besinlerden olabildiğince kaçınılmalıdır.

Hızlı Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı kilo vermek için ne yapmalıyız düşüncesi genellikle insanların yanlış yöntemler denemesine neden olmaktadır. Öncelikle kilo vermeye çalışırken vücudun doğal dengesini bozacak yöntemlerden kaçınılması gerekmektedir. Bunlardan ilki olabildiğince az yemektir. Bu işlem vücudun gün içerisinde ihtiyaç duyduğu enerjinin yeterince karşılanamamasına, organların ve dokuların yapısına ve hatta ruh sağlığına da olumsuz etkilere neden olabilir.

Az yemekten daha da önemlisi düşük kalorili diyetler uygulamaktır. Ayrıca düzenli egzersizler vücutta yağ yakılmasını hızlandırdığından, gün içerisinde egzersiz ve hareketli olabilmek oldukça önemlidir. Bu noktada başta kalp hastaları ve diğer kronik rahatsızlıkları olanların, egzersiz yapma konusunda doktorlarından onay almaları hayati derecede önemlidir. Bunların yanında bol su içmek de kilo vermek adına olumludur. Dozunda alınacak kahve ve yeşil çay gibi bazı içecekler, yağ yakılmasını hızlandıracaktır. Özellikle yulaf gibi kişiye hem enerji verecek hem de uzun süre tok tutup, kötü kolesterolü düşürecek besinleri tüketmek, kilo verme konusunda son derece yararlı olacaktır. Son olarak spor yapmanın da ne kadar sağlıklı olduğu bilinmelidir.