• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sağlıklı Beslenmenin Temel Kuralları Nelerdir?

saglikli-beslenmenin-temel-kurallari-nelerdir
 • Oyla
  Loading...

Sağlıklı beslenmenin belli başlı kuralları nelerdir sorusunun kısa cevabı, düzenli beslenmektir. Detaylar hakkında ayrıntılı bilgi vermek, yararlı olacaktır. Sağlıklı beslenmek kişinin yaşı, cinsiyeti ve yaptığı iş ile yakından ilgilidir. Herkesin harcayacağı kalori, yaptığı iş ve yaş ile yakından ilgilidir.

Sağlıklı ve Düzenli Beslenmek İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı beslenmek için, her besini yeterli miktarda ve düzenli bir şekilde tüketmek önem taşır. Bazı besin gruplarına olan ihtiyaç, yaş ile doğru orantılıdır. Gelişme çağındaki çocukların tüketmesi gereken protein miktarı ile ileri yaş grubundaki kişilerin aynı olmayacaktır. Çocuklar ve yaşlılar için, tüketilecek kalsiyum miktarının da fazla olması önerilir. Kronik rahatsızlığı olanlar için de beslenme düzeni, doktor kontrolünde olacaktır.

Sağlıklı beslenmenin temel kuralları nelerdir? Bu soruyu cevaplarken, kişiden kişiye değişmekle birlikte, değişmeyen ana hatlarını vermek uygun olacaktır. Güne güzel bir kahvaltıyla başlamak, yapılacak ilk adımdır. Gün içerisinde, yeterli ve dengeli beslenmek önem taşır. Diğer öğünlerin kahvaltı kadar, kuvvetli tüketilmesi önerilmez.  Öğünlerin çok sık olmaması, fakat yeterli ve dengeli bir beslenme düzeninin olması önerilir. Gün içerisindeki öğünlerde mutlaka, bir öğünün protein ağırlıklı, diğer öğünün de sebze ağırlıklı olması önerilir.

Antioksidan özellik taşıyan besin gruplarına yönelmek, bağışıklık sistemini koruması ve kanser önlemesi açısından önemlidir. Çay ve kahve tüketimini, belli düzeyde tutmak önem taşır. Gereğinden fazla tüketimin, zararları olacaktır.

Sağlıklı beslenmenin temel kuralları nelerdir? Nelerden kaçınılması gerekir? Sağlıklı beslenirken, harcanan kaloriden fazla, besin tüketilmemesi önem taşır. Kızartma, yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durulması önerilir. Alkol alışkanlığı sınırlandırılmalıdır. Besinlerin pişirilme yöntemlerinde, kızartma yerine, haşlama şeklinde tüketim önem taşır. Demir bakımından zengin gıdalardan olan, kırmızı et tüketiminin yeterli düzeyde olması gerekir. Fosfor ve omega3 zengini olan balıkların belli aralıklarla tüketilmesi önerilir.

 Sağlıklı Beslenmek İçin Yapılmaması Gerekenler

Doymuş yağ oranı yüksek olan gıdaların tüketiminden kaçınmak gerekir. Sucuk, salam, sosis tüketimi önerilmez. Fastfood gıda alışkanlıklarından, vazgeçilmesi önerilir. Aşırı şekerli gıda maddelerinden ve raf ömrü uzun olan besinlerden kaçınılması önem taşır.

Sağlıklı beslenmenin temel kuralları nelerdir? Sorusunun cevabı, kısaca anlatılmaya çalışılsa da spor aktivitelerinin, vücut için önem taşıdığını belirtmek yerinde olur.

 

OKUYUCU YORUMLARI
 • Cilt Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler » sagliksitesi.net'de!
  1 sene önce

  […] kalsiyumu aldığınızdan emin olmalı ve uyku düzeninize de mutlaka dikkat etmeli ve bu sayede sağlıklı beslenme kurallarına göre gerekli aksiyonları almalısınız. Günde en az 2-2,5 litre su tüketmeye […]

  17