• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kolanın Zararları ve Vücudumuza Etkileri

  • Oyla
    Loading...

Kolanın Zararları ve Vücudumuza Etkileri, Kola içinde bulunan maddeler sayesinde bağımlılık yaparak beyne daha çok kola içme uyarısı verir. Bu durum vücudumuza ciddi zararlar verir. Ciddi zararlardan kaçınmak için her gün kola içmemek gerekmektedir. Eğer kola tüketecekseniz , kolanın asitli yapısı pet şişelerin içindeki kimyasalları çözdüğü için pet şişede bulunan kimyasallar kolaya da bulaşmış olduğundan uzmanlar kolanın pet şişede tüketilmemesi gerektiğini söylüyorlar.

Kolanın Vücudumuza Verdiği Zararlar

Diş Minesi

Diş minesine zarar vererek dişlerinizi çürür. Kolanın asitli olan yapısı diş minesinin aşınmasını sağlayarak dişlerinizin çürümesine yol açabilir. Bunu önlemek için haftada bir kez kola içerek ve içtikten sonra dişlerinizi fırçalayarak önleyebilirsiniz.

Uyku Ve Kaygı Bozukluğu

Kolanın içinde bulunan kafein maddesi nedeniyle uyku düzeniniz alt üst olarak uyku bozukluğu yaşarsınız. Ayrıca kafeinin yan etkisi olan kaygı gerçekleşir. bir bardak kolanın içerisinde aşırı miktarda kafein bulunmaktadır. Kafein maddesinin bağımlılık yaptığı ise uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Tüketmiş olduğunuz kolanın miktarı azaldıkça vücudunuza giren kafein oranı da düşecektir. Bu yüzden yorgunluk, baş ağrısı , sinirlilik ve depresyon yaşayabilirsiniz.

Vitamin Eksikliği

Kolada bulunan kafeinin içindeki fosforik asit , kolayı içtikten yaklaşık 1 saat sonra vücudunuzda korunan vitaminleri proteinleri ve besinleri yakmaya başlar. Eğer günde birkaç bardak kola içiyorsanız bünyenizde aşırı vitamin eksikliği ile karşı karşıyasınız demektir.

Şişmanlık

Kolanın içerisinde aşırı miktarda şeker vardır. bu şeker oranı bir bardak karşılığına 6 küpten fazla şeker düşmektedir. Bu aşırı miktardaki şeker kilo olarak size geri dönmektedir. ve kalsiyum oranını azaltarak bütün yükleri eklemlere ve kemiklere vermektedir.

Böbrek Sorunları

Kolanın şeker içermeyen yani diyet kolaların içerisinde şeker bulunmadığını akıl ediyorsanız tamamen yanlış yoldasınız demektir. Diyet kolalarda şeker olmadığı için yapay tatlandırıcı kullanılmaktadır . Buda böbrekleriniz için oldukça zararlı bir durumdur.

Kanser ihtimali

Kolanın içerisindeki maddeler ve kolanın asitimsi bir yapısı olduğundan dolayı pet şişeyi yıpratmaktadır. Dolayısıyla pet şişede kullanılan kimyasallar kolaya karıştığı için kanser riskinin artması gözlemlenmektedir. Uzmanlar tarafınca kola tüketilecek ise haftada 1 kez kutu kola tercih edilmelidir.

Kalp ve Kan Pompalama

Düzenli bir kolesterolüm var diyorsanız yanılıyorsunuz . Kola içtikten sonra kolesterol düzeyiniz aşırı miktarda arttırdığı için buda kalp ritminin bozulması ve tansiyonunuzun artması demektir. Her gün Kola içen kişilerde genellikle tip 2 diyabet görülmektedir.

Cilt ve Deri

Sürekli olarak kola tüketimi cildinizde ince çizgiler ve kırışılar ortaya çıkartır . Kola ayrıca deri sarkmasını ve cilt yaşlanmasını ortaya çıkartır.