• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kilo Almaya Yol Açan Sebepler Nelerdir?

  • Oyla
    Loading...

Kilo Almaya Yol Açan Sebepler Nelerdir, Şişmanlık sadece kişisel bir sorun değil aynı zamanda estetik bir sorun ve birçok sebebi olan ciddi bir hastalık.  Her gün düzenli ve sağlıklı beslenmenize rağmen, kendinize uygun düzeyde yemek yediğiniz ve düzenli bir şekilde spor yaptığınız halde kilo alıyorsanız bunun arkasında birçok sebep olabileceğini göz ardı etmemek gerekiyor. Bundan dolayı kesinlikle bir uzmana gidip detaylı bir kan sayımı ile şişmanlığa neden olan sebepleri öğrenmek lazım.

Polikistik Over

Daha çok esmer tenli, koyu renk saçlı Akdeniz kadınında sıklıkla görülen yumurtalık kistleri, sizin hızla kilo almanıza neden olur. Kadınlar arasında modellediğimiz elma tipi yağlanma da yumurtalık kistleri sonucunda meydana gelir  özellikle bel ve karın bölgelerinde birikmeler olur.

Bel ve kalça indeksinde artış, dengesi bozulmuş şeker ve insülini gösteriyor. Bu nedenden dolayı polikistik overi olan kadınlar kilo verme konusunda çok zorlanırlar.

Kist problemleri olan kadınların özellikle karbonhidrattan yoksun ve çok az beslenmeleri gerekir. Vücuda alınan karbonhidratları azaltıp şekere dönüşmesini minimum düzeye indirip protein miktarını arttırarak ve düzenli bir şekilde egzersiz yaparak gereksiz kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Aslında kilo almaya yol açan sebepler nelerdir sorusuyla ilgili ayrıntılı olarak bu hastalık incelenmelidir.

Hipotiroidi

Tiroit bezlerinin az çalışmasından dolayı yeterli hormon dengesinin sağlanamamasına hipotiroidi denir, şişmanlığın en önemli sebeplerinden de biridir.

Sıcağa dayanamayıp hemen bunalıyorsanız, ellerinizde istemsiz bir titreme varsa, aşırı duygu dalgalanmaları yaşıyorsanız, kendinizi çok mutsuz, huzursuz hissediyor ve hiçbir şeye yoğunlaşamıyorsanız, saçlarınızda dökülmeler oluyorsa, kabızlık probleminiz ve aşırı kilo alımınız varsa tiroit bezinizin yavaşlama olasılığı çok yüksek.

Günümüzde her 4 kadın da kilo problemi var ve bunun en etkili sebebi ise gizli tiroit yetmezliği.

Anlattığımız bulgular sizde varsa mutlaka uzman bir doktor desteği alıp tiroit hormonlarınıza baktırmalısınız. O halde kilo almaya yol açan sebepler nelerdir konusunda hipotiroidiyi de örnek olarak göstermek mümkündür.

İnsülin Direnci ve Diyabet

Tip 2 diyabet ile obezite birbirlerine çok benzeyen hastalıklardır  ve diyabetlilerin yüzde 80’i kilolu. Kilolu olmak insülin direncine, insülin direnci de diyabete neden oluyor. Eğer şişmansanız, kan şekerini kontrol altına almanız gitgide zorlaşacağı için diyabet tedavisi görmeden kendi kendinize kilo vermeniz neredeyse imkânsız.

Sık sık susuyor, ağzınız kuruyorsa,  iştahınız fazlaysa, çok fazla acıkıyorsanız, sıklıkla tuvalete çıkıyorsanız, ayaklarınızda uyuşma, yanma ve karıncalanma var ise diyabet olabilirsiniz.

Diyabet çok sinsi ve tehlikeli bir hastalıktır. Kontrol altında tutulmayan diyabet, böbreklere, kalbe, damarlara, sinir sistemine, ayaklara kısacası insana çok büyük zararlar verir.

Tip 2 diyabetten kaçınmanın en iyi ve en basit yolu kiloyu kontrol altında tutmaktır.

Araştırmalara göre babada diyabet varsa çocukta olma riski yüzde 20, annede diyabet varsa, çocukta da olma riski yüzde 20  ve her iki ebeveynde de diyabet varsa çocukta da olma riski yüzde 40′tır. Eğer  normal kiloda kalabilirseniz diyabete yakalanma riski sıfırdır.