• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Fil Adam Sendromu Nedir? Proteus Nedir?

  • Oyla
    Loading...

Fil Adam Sendromu Nedir Proteus Nedir, Tıptaki ve bilimdeki adı proteus sendromudur. Çok nadir rastlanan bir hastalık olmasıyla beraber gen mutasyonu sebebiyle vücuttaki belirli bölgelerin orantısızca büyümesi ve şişmesidir. Dünya tarihindeki ilk Proteus Sendromuna yakalanan kişi Joseph Merrick’ dir. Bu adamdan sonra birçok kişide bu rahatsızlığa yakalanmıştır. Bu hastalık tüm dünyada Fil adam (Proteus Sendromu) Olarak geçmektedir.(Elephant Man Disease)

Proteus sendromu küçük yaşlarda vücuttaki bir bölgenin orantısız bir şekilde büyümesi ve şişmesiyle ortaya çıkmaktadır. Genellikle Tropikal iklime sahip olan ülkelerde meydana gelen bir hastalık türüdür. Bu hastalık türü adını insan bacaklarının fazlasıyla şişip deri tabakasının koyu rengi alarak sertleşip bir filin bacağına benzemesiyle almaktadır.

Proteus Nasıl Meydana Gelir?

Vücudun en küçük yapı birimi olan hücreler bir sıvı topluluğu içinde yer almaktadır. Bu sıvıya Lenf sıvısı denir. Lenf sıvısı olarak adlandırılan bu sıvı hücrelerin canlılığını içerisindeki besin maddeleri ve oksijen sayesinde devam etmesini sağlamaktadır. İhtiyaç duydukları besin maddelerini bu sıvıdan alırken, ayrıca besinden kalan atıkları da bu sıvıya geri atmaktadırlar. Hücrenin dışına yani lenf sıvısına atılan bu atık maddeler, lenf sıvısı kanal yolları ile damarlara yani kana aktarılarak dolaşım sistemine karışır. Tam olarak hücreler arasında biriken lenf sıvısı, İnsan vücudunun herhangi bir yerinde ortaya çıkarak büyümeler ve şişlikler oluşturur.

Proteus’un Tedavisi Var mı?

İlk olarak hastalık fark edilir ya da uzman doktorlar tarafından tespit edilir. Bu şişliklerin aşırı derecede ve hastalığın aşırı derecede ilerlememesi için hijyene önem verilmesi gerekmektedir. Ancak bu hastalık türünden tamamen kurtulmak mümkün değildir. Fakat gelişmiş tıp ve bilim yöntemleri ile hastalığın ilerlememesi için tüm çalışmalar devam etmektedir. Vücutta şişlik oluşan bölgenin cerrahi bir operasyon ile alınmasıyla beraber ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Ayrıca Varis çorapları dedikleri bu çorap şişliğin inmesinde yardımcı olmaktadır. Bacaktaki şişliğin inmesi için çalışılan bir diğer yöntemde sıvıyı boşaltan fizyoterapidir. Bu yöntemde büyüme gerçekleşen bölgede fizyoterapi uygulanarak sıvının dolaşımı düzenlenmektedir. Ayrıca yapılan egzersizler ve masajlar bu hastalık türüne iyi gelmektedir. Bu yöntemde ise tıkanmış olan lenf sıvısının akışı düzenlenerek şişliğin azaltılmasında yardımcı olur.