• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Diş Çürüğü Tedavi Yöntemleri

  • Oyla
    Loading...

Diş çürüğü nedenlerinden en önemlisi, bakteri kaynaklı asitlerdir. Bu asitler, zaman içerisinde, dişin minesinde çürüklere neden olacaktır. Diş ağrıları, küçük sorunlar gibi görünse de tedavi edilmedikleri takdirde, daha büyük sorunları ortaya çıkaracaktır. İhmal edilen diş bakımları neticesinde, diş yüzeyinde olan lekeler, zamanla dişin daha iç kısımlarına geçecektir. Bu durumda, dolgu yapılması kaçınılmaz olacaktır. Zamanında dolgu yapılmayan dişlerde ise çürüğün kanala inmesi söz konusudur.

Diş Çürümelerine Karşı Uygulanacak Tedaviler
Diş sağlığı ihmal edilmemesi gereken konuların başında gelir. Ağız içinde oluşan herhangi bir diş problemi, iç organlardaki rahatsızlıklara sebep olacak boyutlara ulaşabilir. Diş çürümelerindeki safhalara göre, tedavi şekli de değişecektir. Dişin yüzeyindeki lekelere karşı etkili bir diş macunu kullanmak, diş çürümelerini engellemek açısından etkilidir. Ayrıca, diş ipi de diş bakımı için kullanılması gerekli bir diğer malzemedir. Dişin yapısına uygun, diş macunu seçimi önem taşır. Düzenli olarak yapılan diş kontrolleri de koruyucu tedavinin en önemli unsurlarındandır. Kanallara ve sinirlere inen çürükler, endodonti hekimlerinin tedavi konusudur. Bunun için, farklı kanal tedavileri izlenecektir.

Diş Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilecek Hususlar
Diş çürüğü tedavisi sonrasında, dikkat edilecek hususların başında, tedavi gören dişi zorlayacak hareketlerden kaçınmak gerekir. Sert kabuklu yiyecekleri, dişle kırmak son derece zararlı bir durumdur. Diş tedavilerinde akla ilk gelen dolgulardır. Dolgular da kendi aralarında amalgam ve kompozit olmak üzere ikiye ayrılırlar. Ayrıca, dolgu yapılacak dişin yüzeyine göre, bir, iki ve üç yüzlü şeklinde uygulama gerçekleşir. Kompozit dolgular, halk arasında beyaz dolgu olarak da adlandırılırlar. Yapısında silikon dioksit bulunur. Dişin rengine çok yakın tonlardadır. Amalgam dolgular ise, kompozit dolguların tam tersine, çok daha koyu renkli dolgulardır. Gümüş, bakır ve civa karışımından oluşur. Bu dolgular yapıldıktan hemen sonra, bir şey yenilmez. Ancak, iki saatten sonra yemek yenmesi önerilir. Dolgu yapılan dişlerde, bazen kamaşma gibi hassasiyetler görülebilir. Bu şikâyetler, on beş, yirmi gün kadar sürebilir. Bu süreden daha uzun süren hassasiyetler için uygulanacak tedavi daha farklı olacaktır.  

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.