• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Diamond Blackfan Anemisi Tedavisi Var mı?

diamond-blackfan-anemi-tedavisi-var-mi
 • Oyla
  Loading...

Diamond blackfan Anemi hastalığında alyuvarların öncül hücrelerinde bir bozukluk oluşur. Bu içsel bozukluk olan hücrelerde eritropoetin denen hormona karşı duyarsız olurlar. Bundan dolayı hücrelerin ömrü daha kısa olur. Bu hastalık nadir görülen bir hastalık türüdür ve genellikle bebeklik döneminde ortaya çıkar. Çocuklarında görülen bu hastalıktan kurtulmak için aileler daimond blackfan anemisi tedavisi var mı  gibi konuları merak ederler. Yeni doğan bebeklerde ilk 3 aylıkken solukluk ve Anemi ile ortaya çıkar. Hastaların %35’i doğumda ortaya çıkarken %65’i doğumdan sonra ilk 6 ayında ve %90’nı ise 1 yaşında kendisini gösterir. Trombosit ve lökosit sayısı normalken ender olarak nötrofil sayısında azalma görülür.

Daimond Blackfan Anemi Belirtileri Nelerdir?

Bu belirtiler sayesinde bebeğinizdeki hastalığı test edebilirsiniz. Hastaların %25’inde doğum öncesinde ve sonrasında büyümede yetersizlik ve konjenital anomaliler görülür. Bunların yanında başparmak anomalileri, kısa boy, kısa ve kıvrık ense, konjenital kalp defektleri, yüz ve kafada şekil bozuklukları, idrar yolu anomalileri gibi belirtilerdir. Ayrıca daimond blackfan anemisi tedavisi var mı sorusunun yanında ortaya çıkan belirtilerde büyük önem taşır. Çocuklarda ise kısa boy, normal başparmak, ağız çatısında bir boşluk, böbrek sorunları ve kalp sorunları gözlenir. Karaciğer, dalak ve kromozom çalışmaları normal olsa da ileride lösemi ile karaciğer kanserine bile yol açabilecek bir hastalık türüdür. Bu hastalık genellikle akraba evliğinden ve taşıyıcı genlerden ortaya çıkar. Ailede birden fazla bu hastalık görülmüşse çocuklarında bu hastalığın görülme oranı yüksektir.

Diamond Blackfan Anemi Tedavisi

Gelişen tıp sayesinde diamond blackfan anemisi tedavisi var mı sorusuna olumlu cevaplar verilmiştir. Bunlar ilaç ve ilik nakli tedavileridir. Tedavisinde steroid ve prednisone 2mg kullanılır. Retikülosit sayısı 1 ile 2 haftada artar ve yüksek dozda androgenler, intravenöz metilpednisolon siklofosfamid, antitimosit globülin gibi tedavilerin hastalığa olumlu cevap verildiğine dair raporlar vardır. Bunların dışında uzun süreli kortizon da kullanılmaktadır. Ayrıca kan transfüzyonu ayarlamak için hepatit C, hepatit B ve aşırı demir yüklemesi de yapılabilir. Gerektiği zamanlar da hastaya alyuvar suspansiyonu verilebilir. İlaçlar fayda etmediği zamanlar da ilik nakli yapılır.

OKUYUCU YORUMLARI
 • Diamond Blackfan Anemisi Neden Olur? » sagliksitesi.net'de!
  1 sene önce

  […] Diamond Blackfan Anemisi neden olur? Kırmızı kan hücrelerinin bozukluğu süreci söz konusudur. Bu hastalık seyrek görünse de ilk zamanlarda hastada soluk bir beniz ile kendini belli edebilir. Bazılarında doğum esnasında, bazılarında 1 yaşına gelmeden ve çoğunda da 1 yaş sonrasında tespitler başlar. Zira hastada büyüme anlamında yetersizlik söz konusu olmaya başlamış ve anormallikler baş göstermiştir. Yüz ve kafada şekil bozuklukları, başparmak anormal durumları, ense şeklinde bozukluklar sayılabilir. Karaciğer ve dalaklarının büyük olmaması sebebiyle de hasta lösemiye yatkın hale gelir. […]

  12