• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Diamond Blackfan Anemisi Neden Olur?

diamond-blackfan-anemisi-neden-olur
  • Oyla
    Loading...

Diamond Blackfan Anemisi neden olur? Bu bir tür kemik iliği yetmezliği bozukluğu olduğundan kemik iliği yeterli olarak kırmızı kan hücresi yapamaz. Kırmızı kan hücrelerinin varlığı akciğerlerden vücuda yeterli oksijen taşınmasını sağlar. Eğer bu hücreler düşük seviyede ise anemi durumudur. Anemi demek organların yeterli oksijen almaması demektir. Kemik iliği ile ilgili gerek bakım gerek tedavi süreçleri profesyonel bir kan uzmanı ile yürütülmelidir. Diamond Blackfan Anemisi’nin tedavisi için bu profesyonellik şarttır.

Diamond Blackfan Anemisi Nasıl Oluşur?

Genlerde ortaya çıkan değişiklikler sebep olarak gösterilebilir. Genelde bu hastalık 1 yaş sonrasında teşhis edilebilir. Bazen de daha sonraki zamanlara bile sarkabilir.

Diamond Blackfan Anemisi Belirtileri

Düşük kırmızı kan hücresi demek hastada; soluk bir cilt, düşük enerji, çok hızlı atan kalp atışı, kalp hırıltıları demektir. Bazen de kemik ve bedenlerde bazı farklılıklar söz konusu olur ki bunların başında da kısa boyluluk, anormal başparmak durumu, yarık bir damak, düşük kemik yoğunluğu teşhisi, böbrek sorunları, kalp sorunları sayılabilir.

Diamond Blackfan Anemisi neden olur? Kırmızı kan hücrelerinin bozukluğu süreci söz konusudur. Bu hastalık seyrek görünse de ilk zamanlarda hastada soluk bir beniz ile kendini belli edebilir. Bazılarında doğum esnasında, bazılarında 1 yaşına gelmeden ve çoğunda da 1 yaş sonrasında tespitler başlar. Zira hastada büyüme anlamında yetersizlik söz konusu olmaya başlamış ve anormallikler baş göstermiştir. Yüz ve kafada şekil bozuklukları, başparmak anormal durumları, ense şeklinde bozukluklar sayılabilir. Karaciğer ve dalaklarının büyük olmaması sebebiyle de hasta lösemiye yatkın hale gelir.

Kemik iliği yetmezliğine bağlı ve Diamond Blackfan Anemisi Neden olur sorusuna istinaden yetmezlik kaynaklı anemi çeşitleri telaffuz edilmeye başlanır. Bu noktada kemik iliğinde hücre yokluğu ya da azlığı önemli olandır. Yetişkin her bireyde sarı ve kırmızı olmak üzere kemik ilikleri mevcuttur. Kırmızı bölüm kan hücrelerinin yapıldığı bölümdür. Yaşla birlikte kırmızı kan hücreleri kan dolaşımına katılarak zengin bir damar ağı oluştururlar. Yaşanan belirtiler nezdinde de bir çok kan hastalığının saptanması için kemik iliği biyopsisi yapılarak tedaviye başlanılır. Böylelikle saptama ve hastalığı tedavi etme adına adımlar atılır.