• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Cilt Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

cilt-sagligi-icin-yapilması-gerekenler
 • Oyla
  Loading...

Cilt sağlığı, sağlık alanında en fazla önem verilmesi gereken durumlardan bir tanesidir. Cilt denilince akla yalnıza yüz kısmı gelmemelidir. Tüm vücudu kaplayan deri, aslında cilt olarak adlandırılır ancak en fazla önem verilen ve bakımına dikkat edilen cilt kısmı elbette yüz kısmıdır. Cilt sağlığı için yapılması gerekenler bu durumda mutlaka ele alınması gereken ve rutin şekilde yapılması gereken şeylerdir. Sağlıklı bir cilde sahip olabilmek ve cildi cilt hastalıklarından koruyabilmek için öncelikle dikkat edilmesi gereken kural cildi temiz tutmaktır. Düzenli olarak cildi temizlemek ve cildin pH dengesine uygun olan ürünler kullanmak son derece önemli bir adımdır. Cilt sağlığını korumak ve zamanla daha pürüzsüz bir cilde sahip olmak için kullanılan havluların pamuk olmasına da dikkat edilmelidir.

Cilt Sağlığını Korumak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Cilt sağlığını korumak için mutlaka yapılan makyajın gün sonunda çıkarılması ve cilde gece boyunca hiçbir şey uygulanmaması gerekir. Cilt sağlığı için yapılması gerekenler içerisinde en önemli kurallardan birisi de cildinize karşı hassas davranmanızdır. Cilt üzerinde yer alan sivilce ve siyah noktaları sıkmamanız ve doğal yollarla temizlemeniz son derece önemlidir. Aynı zamanda yüzünüzü parmak kullanmak yerine fırça ve silikon temizleme araçları ile temizleyebilirsiniz. Cildinize bakım yaparken çok fazla abartmaktan kaçınmalı ve çok fazla kimyasal ürünler de cildinizi bir araya getirmemelisiniz.

Cilt Sağlığını Korumak İçin Beslenmenize Dikkat Edin

Cilt sağlığı her zaman en önemli alanlardan bir tanesi olmaya devam ediyor. Bu nedenle sizler de cilt sağlığı için yapılması gerekenler ve kurallar içerisinde beslenmenize dikkat etmeye mutlaka özen göstermelisiniz. Doğru vitamin, mineral ve kalsiyumu aldığınızdan emin olmalı ve uyku düzeninize de mutlaka dikkat etmeli ve bu sayede sağlıklı beslenme kurallarına göre gerekli aksiyonları almalısınız. Günde en az 2-2,5 litre su tüketmeye özen göstermeli ve günde en az 8 saat uyku ihtiyacınızı gidermelisiniz. Kullandığınız cilt bakım ürünlerinin daha doğal içerikli olmasına ve kimyasal içeriklere sahip olmamasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Cilt bakımınızda rutin olarak cildinizin değerlerine uygun nemlendiriciler kullanmaya da özen göstermelisiniz.

OKUYUCU YORUMLARI
 • Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır? » sagliksitesi.net'de!
  1 sene önce

  […] Cilt bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken konular vardır. Bir söylenti olarak limonun cilde çok iyi geldiği oldukça yaygındır. Fakat limonu ciltte uzun süre tutmak tehlikelidir cildi tahrişe sebep olabilir. Bu tür maskeler yapılacaksa su ile mutlaka yıkanmalı alerji yapacak şeylerden kaçınılmalıdır. Doğal bir peeling olan kahve telvesi ciltte peeling olarak kullanılacaksa kahvenin şekersiz ve sade olmasına dikkat edilmelidir. […]

  12