• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Ne Yapılmalı?

  • Oyla
    Loading...

 Burun estetiği günümüzde artık sıkça tercih edilen estetik ameliyatlar arasında yer almaktadır. Gelişen estetik teknolojileri ile artık birçok hastane estetik ameliyat hizmeti vermektedir. Eski dönemlerde sadece yurt dışında veya özel hastanelerde yapıldığı için maliyetli bir ameliyat olmaktaydı. Bu nedenle de az tercih ediliyordu. Ancak şuan birçok devlet hastanesinde bile cüzi miktarda ödeme gerçekleştirerek burun estetiği ameliyatı yaptırmak  mümkündür.

Estetik Ameliyattan Sonraki Süreç


Burun estetiği ameliyatı olunduktan sonra yüzde kısım kısım şişlikler meydana gelebilir. Cerrahi müdahale sonucu 24 saatlik zaman içerisinde yüzün genelde alın kısmında ve burunda şişlikler oluşur. Bu da kişide ağrıya neden olmaktadır. Ameliyat sonrasında doktorun vereceği ağrı kesici ilaçlar kullanılarak bu süreç atlatılır. Bu 24 saatlik süreçte kişinin başını dümdüz bir şekilde yaslayacak şekilde yatarak geçirmesi gerekir. Ani kalkış hareketlerinde bulunmamalıdır. Boynu ve vücudu zorlayıcı hareketlerde ağrı hissetmeye devam edecektir. Zorunlu durumlar ve ihtiyaçların harici durumlarda ayağa kalkılması tavsiye edilmez. Bu dönemde verilen ilaçların düzenli kullanılması, ağrılardan kurtulmak adına önem taşımaktadır. İlk 24 saat için mutlaka hastanın yanında kalabilecek bir kişiye ihtiyaç duyulur.
İlerleyen günlerde göz çevresinde şişmeler meydana gelebilir bu normaldir. Soğuk kompres yapılarak bu bölgedeki şişlikleri en aza indirmek mümkündür. Yüzde meydana gelen şişlik ve renk değişimleri toplamda 5 ila 7 gün içerisinde  iyileşme gösterir. Zaman zaman kanamalar meydana gelebilir. Bu durumda doktor tavsiyesi uygulanmalıdır. Yaralar iyileşmeye başladıkça burunda tıkanıklık oluşmaya başlar. Bu tıkanıklık açılırken burun kesinlikle zorlanmamalıdır. Çok ihtiyaç duyulmadığı durumlarda kontroller beklenmeli ve kontrol esnasında doktorun temizlenmesi sağlanmalıdır.

Ameliyat İzleri Ne Zaman Geçer


 Burun estetiği ameliyatları çoğunlukla açık türde yapılan ameliyatlardır. Genel anestezi ile uygulanan bu ameliyat sonrası burunda dikişler ve sargılar bulunur. Bu sargılar doktor kontrolünde takip edilmekte ve iyileşme gösterdikçe açılmaktadır. Ancak estetik sonrası dikiş izleri de olacaktır. Bu izler iyileşme sürecinde kişiden kişiye değişir. Tedavi süresince doktorun verdiği iz merhemlerini düzenli kullanmak izlerin iyileşmesinde önemlidir. Kalıcı izlerde de lazer ile iyileştirme yöntemi tavsiye edilir. Bu işlemde izli bölge lazer seansları ile düzenli olarak takip edilir. Bu tedavi ile kalıcı izler en aza indirgenmektedir.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.