• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bahar Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

bahar-alerjisi-belirtileri-nelerdir
 • Oyla
  Loading...

Bahar alerjisi her yaştan kişilerin karşılaşacağı bir sorundur. Bahar alerjisi belirtileri nelerdir? Konusu en çok merak edilip araştırılır. Bahar aylarında polenlerin havaya yayılması sonucunda polene alerjisi olan kişilerde burun kaşıntısı, burun tıkanması, hapşırma, nezle, göğüs sıkışması, öksürük, göz alerjisi ve astım hastalığın belirtileri görülür. Polenler fındık ağacı, huş ağacı ve kızılağaç türlerinden bulunmaktadır. Küf mantarların üreme organları, çimenler ve meyve bahçeleri de polenler yoğun bulunur. Polene alerjisi olan kişilerde polen hava yoluyla solunum yollarına, saçlara, cilde ve gözlere yapışır ve alerjisi olan kişilerde bağışıklık sistemi tepki vererek kişide alerjik belirtiler ortaya çıkar. Bahar alerjisi en çok 5 ve 40 yaş arasındaki kişilerde görülür.

Bahar Alerjisinden Korunmanın Yolları

Bahar alerjisi belirtileri nelerdir ve bahar alerjisinden korunmanın yollarının bir çok kişinin bu rahatsızlığa yakalanmadan bahar mevsimini rahat geçirebilir.

 • Polene alerji olan kişi özellikle sabahları dışarı çıkmamalı çıkması gerektiğinde maske kullanılmalıdır.
  Kişinin alerjiye karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli beslenmeli, dinlenmeli ve bol su içmelidir.
  Bahar aylarında polenlerin uçuştuğu zamanlarda sporu dışarıda yapılmamalıdır.
 • Saçlar poleni tuttuğu için akşamları saçlarınızı yıkayarak polenden saçınızı arındırmalısınız.
  Dışarıdan eve girildiğinde üzerinizdeki kıyafetleri yatak odasında değil banyoda değiştirmelisiniz.
  Arabada ve evlerde camlar polenlerin yoğun olduğu zamanlarda açılmamalıdır havalandırma işlemi polen filtreli klimalardan yararlanmalısınız ve bu klimaları sık sık temizlemelisiniz.
 • Kıyafetlerinizi dışarıda kurutmak yerine içeride kurutmalısınız.
 • Sigaradan ve tütün dumanlarından uzak durulmalıdır.
 • Dışarı çıkarken mutlaka güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Bahar Alerjinin Tedavisi

Bahar alerjisi belirtileri nelerdir konusunda araştırma yapılmalıdır ve kişi kendisinde alerjik bir durum olduğunu anladığında ise doktora başvurmalıdır. Doktor muayenesinden sonra testler yapılarak hastanın alerjik durumu teşhis edilir. Polene alerjisi olan kişilerde ilaç tedavisi uygulanır. Bahar alerjisine karşı hastalara göz damlası, burun ilacı, iğne, alerji hapları ve solunum yollarını açmaya yardımcı olan ilaçlar verilir. Bu ilaçlar sayesinde hastaların alerjiye karşı hassasiyetini en aza indirir. İlaç tedavisinin dışında bahar alerjisine karşı aşı da uygulanmaktadır. Bahar alerjisi aşısı kişinin alerjiye karşı daha duyarsız olmasını sağlar.