• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ayak Mantarı Neden Olur?

ayak-mantari-neden-olur
  • Oyla
    Loading...

Ayak mantarı neden olur? Günümüzde sıkça görülen bir cilt problemidir. İnsanların hayatları içerisinde bu sıkıntılı durumla karşı karşıya kalma olasılıkları yüksektir. Ayak mantarı genelde erişkinlerde ve ergenlik döneminde olan erkeklerde görülür. Kadınlarda görülme olasılığı ise çok daha düşüktür. Ayak mantarı nedenlerine gelince; ayakların temiz tutulmaması birincil nedenler arasındadır. Sıcak ve nemli ortamlar sonucunda terleme durumu yaşanması ile birlikte mantar oluşumu için ortam hazır demektir. Özellikle havuzlarda ve soyunma odalarında mantar oluşumu çok yaygındır.

Ayak mantarı oluşumu belirtisi parmak aralarında kepeklenmeler ve kaşıntı şeklindedir. Mantar bir parmakta başlayıp hızlı bir şekilde yayılır. Çünkü mantarlar nemli ve sıcak ortamlarda hızlı bir şekilde çoğalırlar. Bulaşıcı olduğu için de yayılım hızlı olacaktır. Ayak mantarı aynı zamanda topuklarda da oluşabilir. Ayakta kötü koku ya da kaşıntı oluşumu yanı sıra renk değişiklikleri ve iltihabi haller meydana gelirse ayak mantarından şüphe duyulmalıdır. Mantar yayılma gösterdikçe artık tırnak yapısında da değişiklikler, bozulmalar başlayacaktır.

Ayak Mantarı Neden Olur?

Mantar nemi ve sıcağı seven bir hastalık olduğundan kepeklenme ve kaşınma sonrası kendini gösterir. Mantar hastalığı olan insanların eşyaları asla kullanılmamalıdır. Bulaşıcıdır. Özellikle sıcak ve nemin olduğu her yer risklidir. Ortak kullanılan havuzlar, duşlar, soyunma odaları mantarlara davetiye pozisyonundadır. Bu yüzden ayak mantarı neden olur sorusuyla ilgili genel yanıtlar bu şekildedir.

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarı tedavisi olan bir hastalıktır. Belirtileri halinde hemen doktora gidilmelidir. Önerilen ilaçlar ile ayak bakımı yapılmalı, ayak asla nemli bırakılmamalıdır. Ayakların hijyenlik durumu tedavi aşamasında en önemli detaydır. Tedavi esnasında terlik, makas ve kişisel bakım ürünleri asla başkaları ile kullanılmamalıdır. Düzenli bir ilaç tedavi ile ayak mantarından kurtulmak mümkündür. Hijyen durumuna iyileştiği takdirde bile dikkat edilmelidir, zira mantar olayı tekrar tekrar yaşanabilir.

Mantar bir deri hastalığı olduğundan nemli ve sıcak yerlerin yoğun olduğu alanlar özellikle yaz mevsimleri daha sık görülür. Alınacak önlemler arasında ortak kullanım alanlarında dikkatli olunmalı, açık havuzlarda, açık zeminlerde, steril olmayan her yerde dikkatli olunmalıdır. Mantar sebepleri arasında manikür ve pedikür yapımları bile mantar hastalığı için tehlike arz eder.

 

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.