• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ayak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

ayak-mantari-nasil-tedavi-edilir
 • Oyla
  Loading...

Ayak mantarı her insanın başına gelebilen bir rahatsızlıktır. Erken dönemde müdahale edildiği zaman kısa sürede kolay bir tedavisi vardır. Dermatologların reçete ettiği krem ve sprey şeklindeki ilaçlar ile tedavi edilir. Bu ilaçlar kesin bir sonuç vermesi için uzun süre kullanılması gerekir. Ayak mantarının dirençli olan türleri de mevcuttur. Bu gibi durumlarda oral yoldan alınan antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Antibiyotik tedavisi bir hafta boyunca uygulanmalı ve bir hafta sonunda doktor kontrolüne gidilmelidir. Deri bütünlüğü bozulmadığı  ve açık yaraların oluşmadığı durumlarda haricen tedavi uygulanması önerilir. Tedavi sırasında ayağın nefes alması ve bakımı da son derece önemlidir. Bu yüzden ayak mantarı nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtları aranmalıdır.

Ayak Mantarının Tekrarlamaması için Alınması Gereken Önlemler

Ayak bakımı mantar tedavisini destekleyen en önemli kriterdir. Tedavi uygulandıktan sonra gerekli bakım sağlanmaz ise ayak mantarı kısa süre sonra tekrar görülebilir. Hastalığın tekrar etmemesi için alınması gereken önlemler;

 • Sabah ve akşam olmak üzere ayaklar günde iki kere yıkanmalıdır.
 • Pamuklu ve terletmeyen çoraplar giyilmelidir.
 • Ayak uzun süre ayakkabı içerisinde kalmamalıdır.
 • Aynı ayakkabıyı sürekli giymek yerine farklı ayakkabılar kullanmaya özen gösterin.
 • Başkalarının kullandığı havlu ve sabun gibi kişisel eşyaları kullanmayın.
 • Ayaklarınızın nefes alması için evinizde çorapsız dolaşabilirsiniz.
 • Ayaklarınız da terleme sorunu varsa bebek pudrası ya da terleme önleyici ürünler kullanabilirsiniz.

Sıraladığımız önlemleri alırsanız iyileştiğiniz sürece ayak mantarının tekrarlama ihtimali çok düşüktür.

Ayak Mantarı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Ayak mantarı bir enfeksiyon çeşididir. Ayakta oluşan mantar enfeksiyonu tedavi edilmezse zaman içerisinde ayak derisinde çatlaklar ve yaralar oluşur. Oluşan bu yaralar farklı enfeksiyonların oluşumuna neden olabilir. Deri ve doku kaybı yaşanabilir. Mantar enfeksiyonu kötü koku oluşumuna neden olur. Sosyal yaşamınız ayağınız da oluşan kötü kokular nedeni ile olumsuz etkilenebilir. Mantar enfeksiyonu bulunduğu dokuda kızarıklık ve kaşıntıya neden olur. Ayağınızda oluşan ve giderek artan kaşıntı günlük yaşamınızı olumsuz yönde etkiler. Psikolojik ve fiziksel sağlığınızın sürdürülebilmesi için ayak mantarının erken dönemde tedavi edilmesini sağlamalısınız. Genel olarak ayak mantarı nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtları bu şekildedir.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI
 • Ayak Mantarı Neden Olur? » sagliksitesi.net'de!
  1 sene önce

  […] Ayak mantarı tedavisi olan bir hastalıktır. Belirtileri halinde hemen doktora gidilmelidir. Önerilen ilaçlar ile ayak bakımı yapılmalı, ayak asla nemli bırakılmamalıdır. Ayakların hijyenlik durumu tedavi aşamasında en önemli detaydır. Tedavi esnasında terlik, makas ve kişisel bakım ürünleri asla başkaları ile kullanılmamalıdır. Düzenli bir ilaç tedavi ile ayak mantarından kurtulmak mümkündür. Hijyen durumuna iyileştiği takdirde bile dikkat edilmelidir, zira mantar olayı tekrar tekrar yaşanabilir. […]

  15