• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ayak Kokusu Neden Olur ve Nasıl Geçer?

  • Oyla
    Loading...

Ayak Kokusu Neden Olur ve Nasıl Geçer, Ayaklarımızda, inanılması güç olsa da, 250.000′ e yakın ter bezi bulunmaktadır. Bu nedenle, olası bir durumda (sıcak ortam, aşırı stres, heyecan, ayakların sürekli kapalı kalması gibi), vücudunuzdan ter boşalması yüksek ihtimal olan bölgelerinde başında gelmekte. Bu nedenle ayak terlemesi, ayak kokusu oluşumunda en temel etken. Ayak kokusunu gidermek için, en önemli nokta ise, ayak kokusunun nedenlerini iyi bilmektir. Bunun için ayak kokusu neden olur ve nasıl geçer.’ adlı yazımıza bakabilirsiniz.

Bu bakteriler cilt üzerinde ve herkeste bulunur. Hele ki kolay terleyen bir yapınız varsa bu bakteriler daha çok ürer. Bizim olayımız bakterilerin çoğalmasına neden olan ortamı ortadan kaldırmakla mümkündür. Peki, bunun için neler yapılabilir?

Ayak Kokusuna Karşı Ayakkabı ve Çorap Seçimi

Teri tutmayan bir çorap giyip, üzerine de hiç hava almayan bir ayakkabı giyerseniz zaten çok terleyen ayaklarınızı iyice zor durumda bırakmış olursunuz. Bu nedenle polyester ve naylondan üretilen çoraplardan uzak durun. Çorap alırken etiketin üzerinde ne kadar polyester veya naylon içerdiğini görebilirsiniz. Ayrıca pamuklu olarak hazırlanan çorapların nefes alma özelliği vardır. Bu durum hem cildinizi rahat ettirir hem de gün içinde teri tutar.

Ayak kokusunu azaltmak için seçtiğiniz ayakkabılara da dikkat etmelisiniz. Sentetik ayakkabılar yerine gerçek deri gibi doğal malzemelerle üretilen ayakkabıları tercih edebilirsiniz.

Şimdi ayak kokusunu ortadan kaldıran doğal yöntemlere gelelim. Bu yöntemler herkes için aynı sonucu vermeyebilir ancak sizin için hangisinin daha iyi sonuç verdiğini deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz.

1-Karbonat: Karbonat ayak terinin pH’ını nötralize eder ve bu sayede kokulara neden olan bakterilerin sayısını azaltır. Ayaklarınızın sığacağı büyüklükte bir leğeni ılık suyla doldurun ve içine 2 tatlı kaşığı karbonat atın. Ayaklarınızı suda 20 dakika bekletin. Koku azalana kadar 1 hafta boyunca her akşam tekrarlayın.

2-Lavanta Yağı: Lavanta yağı kokuya yol açan bakterileri temizler, ayaklarınıza güzel bir koku verir ve ayak mantarını önlemeye yardımcı olur. Leğeni ılık suyla doldurduktan sonra içine 10-15 damla lavanta yağı damlatın ve ayaklarınızı 15-20 dakika bu suda bekletin. Bir kaç gün boyunca günde 2 kez uygulayın.

3-Çay: İçinde tanik asit bulunan siyah çay bakterilere karşı koruma sağlar ve ayak derisinde bulunan gözenekleri küçülterek terlemeyi azaltır. 2-3 adet poşet çayı çaydanlıkta demledikten sonra yarısına kadar su doldurduğunuz leğene boşaltın ve ayaklarınızı 15-20 dakika kadar bu suda bekletin.

4-Sirke: Sirkede bulunan asit bakterilerin yaşaması için uygun olan ortamı tamamen ortadan kaldırır. Ayaklarınızın sığacağı büyüklükte leğeni ılık suyla doldurduktan sonra 2 su bardağı kadar sirke ilave edin ve ayaklarınızı bu karışımda 10-15 dakika bekletin. Daha sonra sirke kokusunu çıkarmak için ayaklarınızı sabunla yıkayın ve bol suyla durulayın.

Ayak Kokusunu Geçirmek İçin Diğer Yöntemler

-Gün içinde ayaklarınızın daha az terlemesi için çorabınızın içine pudra dökebilirsiniz.
-Yanınızda yedek çorap taşıyın ve ayağınız çok terlediğinde çorabınızı değiştirin.
-Ayakkabı içinde oluşan kokuyu önlemek için özel olarak üretilen ayakkabı deodorantlarından kullanabilirsiniz.
-Eve geldiğinizde ayaklarınızı mutlaka yıkayın.
-Özellikle topuklarda biriken ölü deriler kokuyu artırabilir. Bu ölü derileri düzenli olarak temizleyin.
-Mutlaka pamuklu çorap giyin ve hava alan ayakkabı modelleri kullanın.
-Ayaklarınızı yıkadıktan sonra parmak araları da dâhil olmak üzere her yerini iyice kurulayın.
-Ayaklarınızı yıkamak için vaktiniz yoksa eller için üretilen hijyenik sıvıları (eczanelerde bulabilirsiniz) kullanabilirsiniz.
-Çoraplarınızı günlük olarak değiştirin.
-Ayakkabılarınızı kullanmadığınız zamanlarda içlerine 7-8 adet karanfil atabilirsiniz.
-Tabanlığı değişebiliyorsa 5-6 ayda bir ayakkabı tabanlıklarını değiştirin.
-Spor ayakkabılarınızı düşük ısıda otomatik çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Paylaştığımız bu metotlar ayak kokusu neden olur sorusunun yanıtıdır. Ayrıca ayak kokusu nasıl geçer konusunda da bu sayede tedbirleriniz alabilirsiniz.