• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

  • Oyla
    Loading...

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir, Her insanın korkulu rüyası olan arı sokması ciddi yanma ve acı verir. Köy arazilerinde hatta şehirlerde bile rastlanılan arılar çekilemez duruma gelmiştir. Peki arı soktuğunda ne yapmalıyız, ve ne gerekli. Bu soruların yanıtını makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Arı sokması yüz bölgesinde ve alerjik bir durum var ise kritik noktalara gelmektedir. Eğer alerjiniz var ise kesinlikle doktora gitmenizi öneriyoruz çünkü arı sokması sizin vücudunuzda tepkimeye girerek sizi ölüme kadar sürükleyebilir. Alerjik olmayan bireylerde vardır.

Arı Sokmasının Belirtileri

-Arının soktuğu bölgede acı ve kızarıklık

-Kusma

-Baş Dönmesi

-Nefes almada zorluk çekmek gibi durumlarda acilen doktora başvurmak gerekmektedir.

Arı Sokmasından Sonra Ne Yapılmalı?

Bal arıları genelde soktuklarında iğnelerini bırakırlar. Eğer sizi bir bal arısı soktuysa iğneyi deriden temiz bir cisim yardımıyla çıkarmalısınız. Arının zehri deriye yaklaşık 2.5-3 dk içinde yayılmaktadır. Zehir deriye yayılmadan iğnenin çıkarılması, acıyı, yanmayı, kızarıklığı ve şişliği büyük bir oranda azaltacaktır.

Arının soktuğu bölgeye dokunulmamalıdır. Çoğu insan arının soktuğu bölgeyi kaşıyarak kendini rahatlatmak ister. Ama bu yanlış bir davranıştır. Arının soktuğu bölgeyi kaşıyarak veya dokunarak arının zehrinin daha çabuk ve daha büyük alanlara yayılmasını sağlar. Bu nedenle arının soktuğu bölgeyi kaşımamanız tavsiye edilir.

Arı sokmasında oluşan sivilce gibi olan yere sabun veya kolonya ile güzelce temizlenip dezenfekte edilmelidir.

Arı sokmasının verdiği acı ve ağrıyı azaltmak için ağrı kesiciler içilebilir. Fakat arı soktuktan sonra ağrı kesiciler içildikten sonra yan etkisi başlayabilir. Bu durumu aile doktorunuzla paylaşarak doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Doktorunuz size en ideal ağrı kesiciyi ve kremi reçete halinde size yazacaktır.

Arı Sokmasına İyi Gelecek Yöntemler

Buzluktan aldığınız bir buzu veya buz topluluğunu bir beze sararak arının soktuğu bölgeye koymalısınız. Bu yöntem yaranın şişmesini ve alerjik reaksiyonun önüne geçilmesi için yapılmaktadır.

Sarımsak ve soğan iltihaplı bölgelere iyi geldiği için bu yöntemde soğan veya sarımsak kullanacağız. Sarımsak ve soğanı ortadan ikiye keserek ikisinden birini arının soktuğu bölgeye koyduktan sonra 1 dakika beklenilir. Ve yaraya sürülmeye başlanır.

Arının soktuğu bölgeye amonyak sürülmesi en etkili yöntemlerden biridir. Bu yöntem zehrin etkisini göstermeden zehrin ortadan kalkmasını, ağrıyı ve acıyı azda olsa önlemektedir. Peki ıssız yerde bizi arı sokarsa amonyağı nasıl bulacağız?. İdrarda da amonyak bulunmaktadır.

-Karbonat ve su karışımını deriye sürerek acıyı ve zonklamayı hafifletirsiniz.

-Balın direk olarak arı sokması olan bölgeye uygulanarak . sokulan bölgenin uyuşması nedeniyle . ağrı ve zonklama azalmaktadır.

Not: Bu yöntemler Alerjik Durumu Olmayan Ve Önem Arz Eden Bölgelerde Olmayan Arı Sokmaları İçin Geçerlidir. Aksi Taktirde Size En Yakın Olan Doktora Giderek Durumunuzu Anlatınız.