• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Akciğer Kanseri Neden Olur?

akciger-kanseri-neden-olur
  • Oyla
    Loading...

Akciğer kanseri diğer türlerine kıyasla en çok görülen ve en çok ölüme neden olan kanser türüdür. Bu durumdaki en önemli neden ise hastalığın geç teşhisidir. Çoğu zaman bu hastalık sessiz ve derinden ilerler ve geç evrelere varıldığında kurtarılma şansı da düşük olur. Akciğer kanserinin belirtilerinin fark edilmesi ve her şeyden önce belirtilerin iyi bilinmesi hayati önem arz eder. Erken teşhis de hayat kurtarır. Akciğer kanseri bazen hiçbir belirti göstermez. Çekilen bir röntgende ortaya çıkabilecek kadar sinsidir. Özellikle sigara kullanan bireylerin sık sık kontrol yaptırması bu açıdan önemlidir.

Akciğer kanserindeki semptom var olan tümörün yayıldığı yere ve büyüklüğüne bağlıdır. Bazen bu semptomlar hastalık ileri seviyeye vardığında kendini gösterir. Kuşkusuz en önemli semptom göğüs ve solunum yollarındaki sıkıntılardır. Giderek kötüleşen öksürükler, göğüs ağrıları, kan tükürmek, kanlı balgam, nefes darlıkları, yutmada zorluklar, akciğer enfeksiyonu, iştahsızlık ve kilo kaybı, halsizlik yaşanan belirtilerdir.

Akciğer Kanseri ve Geçmeyen Öksürük Hali

Akciğer kanseri en belirgin özelliği inatçı öksürüklerdir. Bu öksürükler genelde önemsenmez, dikkate alınmaz. Eğer öksürükler 2 haftayı geçerse, buna ek olarak balgam varsa ve kan geliyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Akciğer Kanseri Neden Olur?

Akciğer kanseri neden olur sorusunun yanıtı tek bir sebeple bağdaştırılamaz. Mesela DNA’nın hasar görmesi ile kanser ortaya çıkabilir. Röntgen ışıklarına maruz kalma, kanserojen bileşenlerle yakın markajda olma, genetik yatkınlık ve sigara içmek akciğer kanserine nedendir.

Akciğer kanseri neden olur sorusuyla ilgili olarak, varlığının kesinliğinin doğrulanması için biyopsi istenir. Bu işlemle akciğerden küçük doku parçası alınarak incelemeye konulur. Akciğer kanseri için bazı riskli meslekler vardır ki; bunların başında madencilik, tekstil, tersane işçileri, boya işçileri, plastik sanayi işçileri gelir. Bütün bu nedenler nazarında doktor hastadan kanseri teşhis etmek adına bütün faktörleri inceleyerek çevresel ve meslek açısından tüm ayrıntıları dikkate alarak tedavi aşamasına geçer. Akciğer kanserinde en önemli nokta hastalığın evresidir. Evrelere kısmı tedavide planlama ve ilerleme açısından önemli bir seyirdir. Tümörün boyutu, yayılma derecesi, diğer organlara sıçrayıp sıçramadığı kontrollerinden geçirilir. Unutulmaması gereken erken teşhis hayat kurtarır.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.